Na co można wydać pieniądze?Na co można wydać pieniądze? Załóżmy, że w jakiś sposób zdobyłe(-a)ś większą kwotę pieniędzy. Nie zadawałbyś tego pytania gdybyś miał(-a) do dyspozycji tyle pieniędzy co zwykle. Mając jednak do dyspozycji więcej niż potrzebujesz na co dzień to takie pytanie może w Twojej głowie się pojawić. W jaki sposób te większe pieniądze pojawiły się na Twoim koncie? Jest kilka możliwości: wygrana na loterii, otrzymanie ich w spadku albo zdobycie ich dzięki wyjątkowo udanemu pomysłowi na biznes.
Nie chcę w tym artykule zagłębiać się w kwestie prawne, bo w np. w przypadku spadku czy uzyskania pieniędzy ze sprzedaży mieszkania najlepiej tak nimi dysponować, aby nie musieć płacić od nich podatku. Więcej w tym temacie można znaleźć np. na stronie inforu. Skupię się tutaj wyłącznie na tym jak wydać duże pieniądze. Duże pieniądze to może być 300,000 zł, 3,000,000 zł albo więcej. Dla potrzeb artykułu zakładam, że mowa jest o jednej z tych dwóch kwot.
Na co można wydać 100000, 200000, 300000 złotych lub trochę więcej? Jeśli taka kwota to równowartość Twoich kilku, kilkunastu czy kilkudziesięciu rocznych pensji to na pewno nie warto wydawać na raz wszystkiego. Można kupić średniej klasy samochód, ale na pewno nie taki kosztujący powyżej 100000 czy 200000 złotych, bo naprawy i przeglądy będą jednorazowo pochłaniać po kilka tysięcy złotych. Słyszałem historię osoby, która kupiła drogi samochód za całe oszczędności i przy pierwszych problemach z autem nie była w stanie wydać dodatkowych kilku tysięcy złotych. Tak więc uważam, że trzeba sobie zawsze zostawić z tej dużej sumy jakieś pieniądze w banku czy w sejfie. Załóżmy więc, że mając 300,000 złotych kupujesz porządne auto za 60000 złotych, więc zostaje Ci jeszcze 240,000 złotych. Możesz część z tych pieniędzy jakoś zainwestować np. kupić działkę budowlaną i powoli zacząć budować dom. Można też od razu kupić nieduże mieszkanie na wynajem, ale raczej trudno będzie wyciągać z wynajmowania więcej niż 1500 złotych na miesiąc. Spory dom dałoby się powoli postawić w ciągu kilku lat, a następnie sprzedać go z zyskiem lub zamieszkać w nim samemu. Jednocześnie w tym samym czasie dysponując tymi większymi pieniędzmi można spokojnie wybrać się 2 razy do roku z rodziną na wycieczkę za granicę. Można także próbować założyć jakiś biznes, który dawałby dużo większe dochody niż praca na etacie. Tutaj liczy się jednak pomysł, który trzeba dobrze przemyśleć i stworzyć biznesplan. Z taką kwotą ma się już spore pole manewru.
Na co przeznaczyć milion złotych, 2000000 zł, 3000000 złotych lub więcej? Tutaj jest już o wiele więcej opcji. Nie trzeba się już tak szczypać. Spokojnie można jeździć autem za 100000 zł, zbudować spory dom i myśleć o własnym biznesie, który przynosić będzie zyski długo po tym, gdy skończą się te zdobyte pieniądze. Uważam, że dysponując dowolną kwotą należy planować swoje działania na kilka kroków naprzód. Pieniądze nie inwestowane zaczną się kurczyć w szybkim tempie, dlatego też warto wszystko dokładnie przemyśleć i nie pozwalać sobie na zakupowy szał.

Wydawanie pieniędzy warto więc zacząć od dokładnego określenia swoich celów i możliwości. To pozwoli na cieszenie się dużymi pieniędzmi dłużej niż kilka miesięcy czy lat. Pieniądze powinny na siebie pracować dzięki inwestycjom. O pomysłach na zainwestowanie dużych kwot postaram się napisać więcej w przyszłych wpisach.

Jedna odpowiedź do “Na co można wydać pieniądze?”

  1. Czytając „wydać” od razu myślę o kupnie nowych (niekoniecznie bardzo potrzebnych) rzeczy. Natomiast według mnie lepiej z takim dużym przypływem gotówki zrobić to co opisałeś w artykule – inwestować je. Osobiście bardziej mnie satysfakcjonuje 1500 zł co miesiąc z wynajmu mieszkania, niż wydanie wszystkich tych pieniędzy na przyjemności. Zauważmy, że mając jedno takie mieszkanie możemy urządzać nieduży wyjazd co miesiąc, a większe raz na kilka miesięcy 😉

Możliwość komentowania jest wyłączona.