Pieniążki czy pieniądze?Nie mogę zrozumieć dlaczego niektórzy ludzie używają słowa pieniążki zamiast pieniądze. To po prostu jest dla mnie nie do przyjęcia i nie zdarzyło mi się jeszcze powiedzieć czy napisać do kogoś o pieniążkach. Z tego co zauważyłem to w stosowaniu „pieniążków” w mowie przodują kobiety, ale zdarza się to także niektórym, mniej męskim przedstawicielom płci brzydkiej. Kobietom można to oczywiście jakoś wybaczyć, bo zdrabnianie słów jest u nich na porządku dziennym. Czy nie zdarzyło wam się słyszeć na przykład takich zdań padających z ust kobiet: „Prawda, że ładna jest ta bluzeczka, którą sobie dziś kupiłam?” albo „Jaki ładny jest ten piesek”. Zdrabnianie słów i łatwiejsze okazywanie emocji leży więc w naturze kobiet i zmienić się tego nie da.

Z kolei od mężczyzn wymaga się, aby był twardzielem i najlepiej wcale nie okazywał tego co czuje. Muszę przyznać, że mi zdrabnianie słów przychodzi z wielkim trudem. Może nie jest to do końca dobre, bo mogę jawić się na pierwszy rzut oka zimny jak ryba, ale takie mam po prostu zahamowania. Nie chcę jednak z nimi walczyć i wcale nie muszę. Dlaczego więc tak razi mnie używanie słowa „pieniążki”? Przecież to, jak się wydaje, takie samo zdrobnienie jak każde inne. Otóż, niestety, nie, i za chwilę wyjaśnię dlaczego tak jest.

Wyobraź sobie, że dostajesz wypłatę. Czy wolisz dostać tę wypłatę w pieniążkach czy raczej w pieniądzach? Pieniądze – to brzmi o wiele bardziej poważnie i wydaje się jakby taka wypłata od razu była jakaś taka większa. Z drugiej strony jednak – czy lepiej jest wydawać pieniądze czy pieniążki? Oczywiście lepiej to drugie, bo więcej zostanie w portfelu. 🙂 Tak więc nie przywiązujmy się do słowa pieniążki, bo można stworzyć w swoim umyśle tzw. „kotwicę” za sprawą której w naszym życiu pojawiać się będą tylko drobne pieniążki, a nie duże pieniądze.

W tym świecie złudzeń na wszystko trzeba zwracać uwagę, a szczególnie na to co się mówi i jak się myśli. Sukcesu nie osiągnie ktoś kto ciągle myśli o porażce, a dużych pieniędzy nie zarobi ten u kogo w portfelu i na koncie znajdują się tylko pieniążki.

Jedna odpowiedź do “Pieniążki czy pieniądze?”

  1. Sposób w jaki nazywamy rzeczy ma większe znaczenie, niż się większości osobom wydaje. Słowa tworzą nasz świat, budzą emocje. Mi pieniążki kojarzą się z czymś nierealnym np. monopoly, czy inną grą/zabawą. Tam były pieniążki.
    Niestety większość osób nie zwraca uwagi na słowa, a to jakich słów używają ludzie potrafi dużo o nich powiedzieć 😉

Możliwość komentowania jest wyłączona.